Kategorijas
Uncategorized

Mežacūka ar smaidu ilkņos

Screen Shot 2015-07-28 at 11.29.00Sveiciens visiem medību suņu īpašniekiem! Latvijas Mednieku kinoloģiskā apvienība sāk intensīvu darbu, piedāvājot medību suņu īpašniekiem pārbaudīt savus četrkājaiņus praktiskajās medībās. Medības ir vieta, kur medību suns tiešām parāda, ko prot. Tas attiecas kā uz individuālajām, tā arī dzinējmedībām. Aploki galvenokārt ir domāti, lai medību šķirnes suni mēs iepazīstinātu ar meža dzīvnieku. Ļoti būtiski arī izvērtēt laiku, kad to darīt, lai suns nebūtu par jaunu, zāle par garu, sniegs par dziļu, jo jāsaprot, ka dzīvnieki, kas dzīvo aplokos, ļoti labi zina, ka jūs vēlaties viņus tramdīt ar savu medību suni. Vienojoties, sarunājot un aizbraucot ar dažiem medību suņiem, viss būs labi, bet, ja dodaties uz aploku ar jaunu medību suni, kad tur notiek darba pārbaudes, un izlozējat desmito vai piecpadsmito kārtas numuru, droši varu teikt, ka mežacūka gaidīs jūsu suni un jūs ar smaidu ilkņos.

Tie medību suņu īpašnieki, kas vēlas, lai viņa medību partneris tiktu vērtēts praktiskās medībās, sazinās ar ekspertu, kas ir viņa reģionā, un uzaicina uz medībām. Informāciju par ekspertiem ir iespējams iegūt LMKA mājas lapā. LMKA ir izstrādāts nolikums par darba pārbaudēm praktiskās medībās, šķirnes medību suņu darba pārbaudi praktiskās medībās ir tiesīgs veikt viens LMKA atestēts kinologs, darba komisijā pieaicinot divus pieredzējušus medniekus no klātesošajiem. Pieaicinātie komisijas locekļi nedrīkst būt pārbaudāmā šķirnes medību suņa īpašnieki, nerunājot nemaz par ekspertu. Darba pārbaudes sarīkojamas šādās praktiskās medībās:

– dzinējsuņiem – zaķa, lapsas, aļņa, brieža, mežacūkas un pa asinspēdām;

– laikām – mežacūkas, aļņa, brieža, bebra, lūša, caunas, ūdeles, seska, medņa, mežirbes, fazāna, mežapīles un pa asinspēdām;

– alu suņiem – āpša, lapsas, jenotsuņa, mežacūkas, bebra, mežapīles un pa asinspēdām;

– putnusuņiem – mežacūkas, purva putnu, fazānu, mežapīļu un pa asinspēdām.

Aizpildot medību šķirnes suņa lauka pārbaudes protokolu, tiek norādīta svarīgākā informācija par pārbaudes veikšanu. Norāda, ar kādu dzīvnieku vai putnu tiek veikta pārbaude, suņa pases numuru, īpašnieka vārdu un viņa adresi, suņa darba novērtējumu ballēs. Vērtēti tiek darba elementi – oža (maksimums 5 balles), meklēšana (10 balles), par drosmi var piešķirt, maksimums, 20 balles, par balsi – 10 balles. Vērtē arī uzcītību, meistarību, veiklību, paklausību. Punktus summē kopā un piešķir pirmās, otrās, trešās pakāpes lauka pārbaužu diplomus. Gan medniekam, gan vienkārši medību suņu īpašniekam, iespējams, rodas jautājums – kā kvalificēts eksperts to var veikt dzinējmedībās? Viss ir pavisam vienkārši! Izmantojot, piemēram, Garmin suņu izsekošanas sistēmu, eksperts redz visu – gan suņa pārvietošanās stilu, gan riešanas intensitāti. Ja ir aizdomas, ka medību šķirnes suns slinko, ir iespēja šo ierīci pievienot portatīvam datoram un iziet cauri suņa darba maršrutam soli pa solim, izanalizējot katru mazāko sīkumu. Un tad tās ir saprotamas, korektas, laika gaitā atstrādātas un pierādītas vērtības. Sergejs Aksakovs ir paudis domu: “Es varu iedomāties medības bez šautenēm, bet nevaru tās iedomāties bez medību suņiem.”

Ar vislabākajiem novēlējumiem tieši Jums

Raimo Jansons

Izstrādāja lmkasuni

Latvijas mednieki un viņu šķirnes medību suņi.

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s